Dremar - sklep drzewny, ul. Zegadłowicza 60, 71-370 Szczecin - Pilchowo

91 452 61 86, kom. 601 719 257 dremar7@wp.pl

Karmniki i budki lęgowe

karmniki i budki lęgowe Dremar sklep drzewny Szczecin Pilchowo

Karmniki i budki lęgowe

Karmniki i budki lęgowe to elementy architektury ogrodowej ułatwiające nam opiekę nad naszymi skrzydlatymi przyjaciółmi.

Karmniki

Karmniki muszą przede wszystkim zabezpieczać pokarm przed warunkami pogodowymi. Karmnik musi być dla ptaków bezpieczny. Przebywając w karmniku, ptaki muszą mieć dobrą widoczność na otoczenie, tak by mogły w porę uskoczyć przed drapieżnikiem. Należy zwłaszcza zabezpieczyć karmnik przed kotami – zdarza się, że koty potrafią czekać na ptaki w karmniku. Karmnik powinien być odpowiednio usytuowany i ustawiony. Minimalna wysokość ustawienia karmnika – to 1,5 m. Bardzo istotne jest, żeby karmnik znajdował się w miejscu oddalonym od gęstych krzewów o co najmniej 2 metry; uniemożliwi to kotu zaskoczenie ptaków. Odległość ta jednak nie może być większa, niż połowa odległości do wysokich drzew, gdyż wtedy nie damy ptakom szansy uciec przed krogulcem. Dobrze postawiony karmnik daje ptakom szansę ucieczki i schowania się w gęstwinie. zarówno przed drapieżnikiem z powietrza jak i z ziemi.

Najbardziej rozpowszechniony typ karmnika w naszym kraju, to karmnik typu domek –  jednocześnie najbardziej zróżnicowany konstrukcyjnie. Występuje mnóstwo jego wersji. Trzeba do niego często zaglądać i uzupełniać wyjedzony pokarm o czym większość ludzi zapomina – niepotrzebnie narażając ptaki na głodowanie. Decydując się na kupno takiego karmnika należy zwrócić szczególna uwagę na to by był on wykonany z solidnych elementów, dawał się łatwo oczyszczać.

Karmniki dla ptaków czy ludzi ??

Karmniki i budki lęgowe służą więc bardziej ludziom niż ptakom. Niewątpliwie z dokarmiania korzystają ptaki chore i osłabione, którym umożliwia ono często przetrwanie ostrzejszych zim. Z punktu widzenia całej populacji jest to oczywiście zjawisko mało korzystne, ponieważ dokarmiając ptaki chore, budując karmniki i budki lęgowe, wspieramy osobniki słabe, które w naturalnych warunkach bez dokarmiania wyginęłyby.

Z drugiej strony człowiek tak bardzo przekształcił środowisko wokół siebie, że ptaki nie dysponują obecnie takim obszarem żerowania, jak setki lat temu; w kontekście tego dokarmianie wydaje się być stosunkowo małym grzechem w porównaniu do tego, co człowiek przez lata wprowadzania własnych porządków nawyczyniał w środowisku naturalnym. Wystarczy wspomnieć chociażby miasta, w których dzikie ptaki także żyją, ale miejsc z naturalnym pokarmem prawie tam nie ma.

 

Budki lęgowe

Ludzie już dość dawno zorientowali się, że wystawiając drewniane pudełka z otworem, można zachęcić niektóre gatunki ptaków do założenia w nich gniazda. Budki lęgowe, zastępują ptakom naturalne dziuple drzew, jednak żadna budka na pewno nie jest zamiennikiem lepszym. Wystarczy popatrzeć na drzewo, w którym jest dziupla wykuta przez dzięcioła i porównać je z drzewem, na którym zawieszona jest budka. Od razu widać, że budki są elementem rzucającym się w oczy już z daleka. Zwiększa to ryzyko wystawienia potencjalnego lęgu na pastwę drapieżników, takich jak kuna czy choćby dzięcioł duży.

Ponieważ budka lęgowa łatwo rzuca się w oczy, jej zlokalizowanie raczej nie przysporzy drapieżnikom trudu. Nie znaczy to, że budek nie należy wieszać, wręcz przeciwnie, należy je wieszać, trzeba to jednak robić w sposób właściwy. Zakładając, że drapieżnik dojdzie do samej budki, musimy ją zbudować tak, żeby kuna czy kot nie dostały się do środka. Dlatego ważne są: wysokość budki, długość otworu wlotowego, jego średnica oraz jego położenie względem dna. Ważna jest także wytrzymałość budki, odporność na warunki atmosferyczne oraz to, żeby nasz domek dla ptaków dało się otwierać, w celu oczyszczenia budki po odbyciu lęgów.

Budki nie mogą być za niskie. Ptaki, budując w budce gniazdo, zmniejszają odległość między jajami (później pisklętami) a otworem wlotowym, co naraża je na wyciągnięcie przez drapieżnika. Długość otworu wlotowego (szerokość przedniej ścianki). Średnica otworu wlotowego musi być dopasowana do ptaków, jakie chcemy zaprosić do naszej budki. Za duży otwór ułatwia grabież budki, zwłaszcza innym ptakom, takim jak dzięcioł duży czy sójka.

Bondex              Sadolin             Altax