Blaty i deski klejone
Blaty i deski klejone oraz parapety
Drewniane elementy klejone to wyroby naturalne i ekologiczne. Mają małą skłonność do wypaczania, zachowują swój kształt. Blaty klejone doskonale nadają się do produkcji m.in. parapetów, półek, stopni, mebli. Sprzedajemy parapety klejone sosnowe, bukowe, dębowe, jesionowe, które sprowadzamy na indywidualne zamówienie, po ustaleniu wymiaru. Blaty klejone posiadamy sosnowe i świerkowe o grubości 2 cm oraz w innych wymiarach na indywidualne zamówienie.
Klejonka to rodzaj płyty meblowej oraz kantówki i krawędziaki o różnym przekroju. Produkuje się je z drewna klejonego warstwowo na grubość i stosuje się w budownictwie i stolarce budowlanej. Klejonka produkowana jest z litego drewna gatunków liściastych lub iglastych. Płyta jest klejona na dwa sposoby: z lameli tarcicy litej (drewno klejone na szerokości) lub łączonej na mikrowczepy (drewno klejone na szerokości i długości).
Szczegóły
Produkcja płyt z mikrowczepami jest ekonomiczna (wyrób jest zawsze tańszy niż porównywalny z klejonki litej), a sama klejonka jest bardzo wytrzymała (mnogość połączeń klejowych sprawia, że charakteryzuje się większą wytrzymałością od klejonek z całych listew). W zakładach rzemieślniczych klejonkę wytwarza się tradycyjną metodą, czyli przez sklejanie elementów tarcicy za pomocą ścisków, natomiast w zakładach produkcyjnych płyty powstają poprzez prasowanie w specjalnych prasach hydraulicznych lub pneumatycznych.
Producenci płyt wytwarzają oprócz zwykłej klejonki jednowarstwowej również inne jej rodzaje, np. trójwarstwowe. W płycie trójwarstwowej lamele (listwy) w poszczególnych warstwach układa się prostopadle do siebie. Płyta trójwarstwowa jest bardziej odporna na zmiany wilgotności, a przez to trwalsza od zwykłej płyty.
Klejonka, choć powstaje z tarcicy, jest wyrobem wobec niej komplementarnym. Klejonki są wyrobem całkowicie naturalnym, a więc ekologicznym. Ma przy tym wysokie walory użytkowe i estetyczne. Blaty klejone mają mniejszą skłonność do paczenia się, wyginania i pękania. Schody z klejonki nie trzeszczą pod stopami, a z upływem lat zachowają swój kształt.
Klejonki używamy przede wszystkim do zastosowań domowych, wewnętrznych. Standardowo klei się je klejami oferującymi odporność spoiny klejowej na typowe użytkowanie, np. mycie podłóg, schodów, mebli.