Boazeria i podbitka
Podbitka i boazeria to naturalne, ekologiczne i miłe dla oka wykończenie wszelkich powierzchni Twojego domu. Boazeria jest tradycyjnym elementem dekoracyjnym stosowanym od wieków jako okładzina ścian i sufitów. Poza estetyką boazeria spełnia też rolę termoizolacyjną. Pomieszczenie wykończone boazerią tworzy przytulny klimat i nadaje ciepłą atmosferę domu. W swojej ofercie posiadamy m.in. boazerię świerkową V-profil o wymiarach: 1 x 7 x 200-300 cm i 1,1 x 9 x 200-300 cm.
Drewniana podbitka jest to wykończenie przestrzeni między dachem a elewacją. Montuje się ją pod okapem w celu zasłonięcia konstrukcji dachu i ochrony przed warunkami atmosferycznymi. Podbitkę używa się jako estetyczne wykończenie okapu, które nadaje mu efektowny wygląd. Dysponujemy podbitką sosnową krajową U-profil o wymiarach: 1,8 x 12 x 360 cm oraz ze świerku skandynawskiego o profilu Softline o wymiarach 1,4 x 12,1 (krycie 11,1) x 420-450 cm i 1,9 x 14,6 (krycie 13,6) x 420-450 cm.
Jeszcze nie tak dawno boazeria kojarzona z tandetą znowu wraca do łask. Drewniane ściany są ciekawą propozycją w aranżacji wnętrz. Powrót boazerii, oznacza, że odzyskała rangę wyrafinowanego elementu we wnętrzach. Jeśli macie starą boazerię nie zrywajcie jej, tylko odnówcie. W latach 80. dużą rolę w kształtowaniu mody na boazerie odegrała fascynacja surową estetyką skandynawską i trend proekologiczny.
Dzisiaj
Współczesne boazerie bardzo różnią się od swojej „ubogiej” poprzedniczki sprzed kilkudziesięciu lat. Dziś projektanci wykorzystują duże płaszczyzny drewna na ściany eksponując w ten sposób jego urodę. Dbają o to, aby niczym nie stłumić materiału. Do wykonania boazerii można wykorzystać wszystkie gatunki drewna.
Lakiery, lakierobejce, oleje. Drewno jest bardzo praktycznym ale i wymagającym materiałem. Należy je odpowiednio zabezpieczyć aby zachować jego piękny wygląd i trwałość. Drewno chronione zachowa swoje walory na długie lata. Zabezpieczając drewno we wnętrzach podkreślamy jego naturalny wygląd, nadajemy kolor, chronimy je przed brudem, kurzem, wodą i ścieraniem. Do tego celu możemy użyć środków ochrony drewna sprawdzonych firm takich jak Hartzlack, Sadolin, Vidaron, Altax.
Chcąc uzyskać idealnie gładką powierzchnię drewnianą, pierwszą warstwę preparatu należy przetrzeć drobnoziarnistym papierem ściernym. Szlifowanie zlikwiduje drobne włókna drewniane, które podnoszą się wraz ze schnięciem pierwszej warstwy, a także poprawi przyczepność kolejnej warstwy, co dodatkowo wzmocni uzyskaną powłokę.