Deska elewacyjna
Deska elewacyjna drewniana jest najnowszym i coraz bardziej popularnym sposobem na wykończenie elewacji. Drewno to niewątpliwie ponadczasowy materiał wykończeniowy, nadający budynkowi naturalny, pasujący do zielonego otoczenia wygląd. Elewacje drewniane od dawna stosowane na świecie zdobywają w Polsce coraz więcej zwolenników. Dodatkowo zapewniając izolację akustyczną i termiczną.
Deski elewacyjne mogą być położone na całej elewacji lub na jej fragmencie. Drewno na elewację musi mieć odpowiednią wilgotność ok. 12-18%. Dzięki temu drewno nie będzie się nadmiernie odkształcać. Szerokość desek elewacyjnych wynosi zazwyczaj kilkanaście centymetrów (do 15 cm). Nie powinny one być zbyt szerokie ze względu na niebezpieczeństwo ich skręcania. Deski elewacyjne mogą być ułożone poziomo, pionowo lub pod kątem 45° , nie należy przybijać ich na ścisk, trzeba zostawiać między nimi kilka milimetrów odstępu, aby umożliwić im nieznaczny ruch . Układamy je piórem do góry, tak aby umożliwić swobodne spływanie wody. Prawidłowo ułożona i starannie zabezpieczona elewacja drewniana będzie wizytówką domu. Obecnie oferujemy deskę o wymiarach 1,8 x 12 mm i długości 360 cm oraz świerkową o grubości 1,4 i 1,9 cm do obejrzenia w zakładce: Boazeria i podbitka
Ochrona drewna
Drewno jest bardzo praktycznym ale i wymagającym materiałem. Należy je odpowiednio zabezpieczyć aby zachować jego piękny wygląd i trwałość. Drewno chronione przez impregnaty i oleje zachowa swoje walory na długie lata. Drewno na zewnątrz chronimy przed wilgocią, promieniowaniem UV, drobnoustrojami, grzybami i owadami, nadając mu jednocześnie kolor i estetyczny wygląd. W swojej ofercie posiadamy impregnaty i oleje, lakierobejce, lakiery zewnętrzne renomowanych firm, takich jak Bondex, Sadolin, Altax, Drewnochron, Domalux oraz inne na zamówienie.
Wszystkie wyroby drewniane potrzebują dodatkowego zabezpieczenia w postaci dostępnych na rynku preparatów. Mogą to być impregnaty i oleje, lakiery, lakierobejce oraz lazury. Stosunkowo niewielki koszt tego typu preparatów z pewnością poprawi walory wizualne, ale także znacznie wydłuży żywotność poniższych produktów. Gatunek drewna ma istotny wpływ na trwałość elementów z niego wykonanych. Drewno miękkie, takie jak: sosna, świerk, topola czy wierzba, jest bardziej podatne na czynniki atmosferyczne i biokorozję, dlatego wymaga lepszego zabezpieczenia, w szczególności w zastosowaniach zewnętrznych. Drewna twarde, takie jak: dąb, grab, cis czy drewna egzotyczne, wykazują znacznie większą odporność i lepiej znoszą eksploatację zewnętrzną, ale i one wymagają odpowiedniego zabezpieczenia preparatami do drewna.