Impregnaty i oleje
Impregnaty i oleje. Drewno jest bardzo praktycznym ale i wymagającym materiałem. Należy je odpowiednio zabezpieczyć aby zachować jego piękny wygląd i trwałość. Drewno chronione przez impregnaty i oleje zachowa swoje walory na długie lata. Drewno na zewnątrz chronimy przed wilgocią, promieniowaniem UV, drobnoustrojami, grzybami i owadami, nadając mu jednocześnie kolor i estetyczny wygląd. W swojej ofercie posiadamy impregnaty i oleje, lakierobejce, lakiery zewnętrzne renomowanych firm, takich jak Bondex, Sadolin, Altax, Drewnochron, Domalux oraz inne na zamówienie. Wszystkie wyroby drewniane, impregnowane ciśnieniowo, potrzebują dodatkowego zabezpieczenia w postaci dostępnych na rynku preparatów. Mogą to być impregnaty i oleje, lakiery, lakierobejce oraz lazury. Stosunkowo niewielki koszt tego typu preparatów z pewnością poprawi walory wizualne, ale także znacznie wydłuży żywotność poniższych produktów.
Gatunek drewna ma istotny wpływ na trwałość elementów z niego wykonanych. Drewno miękkie, takie jak: sosna, świerk, topola czy wierzba, jest bardziej podatne na czynniki atmosferyczne i biokorozję, dlatego wymaga lepszego zabezpieczenia, w szczególności w zastosowaniach zewnętrznych. Drewna twarde, takie jak: dąb, grab, cis czy drewna egzotyczne, wykazują znacznie większą odporność i lepiej znoszą eksploatację zewnętrzną, ale i one wymagają odpowiedniego zabezpieczenia preparatami do drewna.
Malowanie
Impregnowanie i lakierowanie powinno odbywać się wzdłuż słojów, aby odpowiednio wetrzeć preparat wgłąb drewna. Należy pamiętać o dokładnym pokryciu krawędzi oraz szczytów elementów drewnianych. Stosując preparaty penetrujące m.in. impregnaty i oleje, po kilku minutach należy delikatnie przetrzeć powierzchnię suchym pędzlem, aby rozetrzeć nadmiar preparatu. Dzięki temu wyrównamy kolor i podkreślimy rysunek słojów. Każdy element drewniany malujemy bez robienia przerw. Unikniemy w ten sposób ciemnych plam, które mogą powstać w miejscu nakładania się warstw preparatu. Produkty do ochrony i dekoracji drewna barwią je, zachowując naturalny rysunek jego słojów. Należy pamiętać, że finalny efekt kolorystyczny uzależniony jest od początkowego koloru drewna oraz od ilości i grubości nałożonych warstw preparatu. Chcąc uzyskać idealnie gładką powierzchnię drewnianą, pierwszą warstwę preparatu należy przetrzeć drobnoziarnistym papierem ściernym. Szlifowanie zlikwiduje drobne włókna drewniane, które podnoszą się wraz ze schnięciem pierwszej warstwy, a także poprawi przyczepność kolejnej warstwy, co dodatkowo wzmocni uzyskaną powłokę.